ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Złożony kompleks cz. IV

Złożony kompleks cz. IV

W zeszłym tygodniu pojawiła się III część naszego cyklu poświęconego kompleksom. W części tej, mogliście dowiedzieć się czym jest kompleks żeński i poznać kilka jego przykładów. Dziś, zaprezentujemy wam kolejne rodzaje mniej znanych kompleksów osobistych.

1. Kompleks Damoklesa

Damokles to mitologiczny zazdrośnik. Dlatego też, kompleks nazwany jego imieniem tyczy się osób, które zazdroszczą stanu i jakości życia innym ludziom i jednocześnie: wyolbrzymiają ich szczęście w swoich własnych oczach. Takie nastawienie budzi w osobie cierpiącej na ten kompleks niepewność i często nieuzasadnione poczucie niesprawiedliwości.

2. Kompleks Gryzeldy

Na kompleks ten cierpią kobiety, które w sposób niezależny od siebie poddają się i są posłuszne zaborczym, despotycznym i surowym partnerom. Dodatkowo, partner ten lubi wystawiać na częste próby zarówno uczucie, jak i samą osobę cierpiącą na kompleks Gryzeldy.

Nazwa tego problemu wywodzi się od imienia jednej z bohaterek „Dekameronu” G. Boccacia. Gryzelda jest prostą dziewczyną, pochodzącą z chłopskiej rodziny, która wyszła za zaborczego i ciągle testującego jej uczucie Gualtieriego.

3. Kompleks Jokasty

Kompleks ten jest podobny do opisywanego wcześniej kompleksu Elektry/Edypa w aspekcie seksualnego pociągu do członka rodziny. Tym razem, tyczy się on jednak nie niezdrowego uczucia syna/córki do matki/ojca, ale… relacji odwrotnej. Kompleksem tym określa się matki, która odczuwa nadopiekuńcze i kazirodcze uczucie wobec własnych dzieci.

Jokasta, była bowiem nikim innym jak matką (i późniejszą żoną) słynnego króla Edypa.

4. Kompleks Jonasza

To kompleks, który może wystąpić zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Tyczy się on osób, które odczuwają lęk przed podejmowaniem odpowiedzialności, wypełnianiem swojej życiowej roli oraz które nie radzą sobie z życiowymi wyzwaniami i podejmowaniem samodzielnych decyzji.

Jonasz był bowiem biblijnym prorokiem, który ze strachu przez długi czas uciekał przed swoim przeznaczeniem – zadaniem, które zlecił mu do wykonania sam Bóg.

Facebook