ul. Kacza 11a, 30-735 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535, 501-254-773

Zaburzenie odżywiania –początki

domrodzinaprzekazyPrzyjęło się, że wspólne zasiadanie do stołu sprzyja budowaniu więzi rodzinnych. W teorii to niemal rytuał, podczas którego każdy ma swoje miejsce i możliwość podzielenia się wrażeniami. Szczególnie w naszej kulturze jedzenie towarzyszy przy każdej uroczystości – weselu, świętach, pogrzebie. I dobrze! To w końcu też relaks i przyjemność.  Warto jednak zawracać uwagę na to, jaką atmosferę stwarza się wokół jedzenia. Przyglądając się rodzinom anorektyczek, można dostrzec pewną prawidłowość – początek choroby dziecka ma swoje źródło nie tylko w zaburzonych relacjach z rodzicami, lecz również specyficznym komunikatom dotyczącym jedzenia.

(więcej…)

Psychoterapeuta, czy może być dobrym przyjacielem?

tie-690084_1280

Przyjaźnić się czy nie przyjaźnić z psychoterapeuta – oto jest pytanie! Teoretycznie odpowiedź powinna brzmieć – ale o co chodzi? Przecież człowiek jak człowiek! To tak jakby się pytać, czy można przyjaźnić się z weterynarzem! Otóż nie – jako osoba, która ma to szczęście, że taka relacja się jej przydarzyła, mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć: „to szczególny rodzaj przyjaźni”. (więcej…)

Psychoterapeuta , psychiatra, psycholog – do kogo po zdrowie?

plyta

Współczesny rytm życia sprzyja różnego rodzaju problemom ze zdrowiem psychicznym.  Co więcej, ta tematyka przestaje być wstydliwa. Ludzie coraz częściej otwarcie mówią o korzystaniu z usług  specjalistów z dziedziny psychiatrii, psychologii, psychoterapii . Niestety nadal  w opinii publicznej panuje przekonanie, że psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta to „niemal to samo”. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości. (więcej…)

Nerwica – uzależnienie od lęku

nerwica

Nudności, wymioty, ucisk w klatce piersiowej, drętwienie rąk, nóg. Wszystkie badania w normie.  Gdzie szukać przyczyny dolegliwości? W sobie, a konkretnie w swoich emocjach.  W XXI w. nerwica ponownie zbiera swoje żniwo.

(więcej…)

Przyczyny zaburzeń żywienia u dzieci

dzieciWychowanie dziecka jest nie lada wzywaniem i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. To właśnie na rodzinie głównie spoczywa obowiązek przekazania dzieciom odpowiednich wzorców i postaw. Dziecko wychowywane w środowisku o zaburzonych relacjach nie tylko  potencjalnie może mieć problem z funkcjonowaniem w dorosłym życiu. Znajduje się również w grupie ryzyka zachorowania na anoreksję lub bulimię. (więcej…)

Lęk przed nieznanym – zaburzenie odżywiania

zabuzrenie odżywianiarodzina

 Dla niektórych rodziców leczenie zaburzeń odżywiania sprowadza się do normalnego spożywania posiłków. Po prostu dziecko zacznie jeść regularne posiłki i problem się skończy. Ciężko im zaakceptować, że nie samo jedzenie jest tutaj problemem a relacje w rodzinie. (więcej…)

Jak nie zauważyłam – rodzic a zaburzenie odżywiania dziecka

foto1

Zaburzenie odżywiania jest chorobą, która dotyka tak naprawdę całą rodzinę. To nie jest tylko problem jednej osoby. Zaburzenie to wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Jak sobie z tym radzić? Gdzie szukać pomocy? No i najważniejsze – kiedy choroba ma swój początek?

(więcej…)

Leczenie uzależnień: najskuteczniejsza metoda-psychoterapia

donotki na blogaJak powinno przebiegać wzorowe leczenie uzależnień? Oczywiście skutecznie! Składają się na to tak naprawdę dwa czynniki – nastawienie osoby uzależnionej, czyli szczera chęć zerwania z nałogiem oraz wybór odpowiedniej metody leczenia. (więcej…)

Skupiając się na celu, czyli na czym polega leczenie uzależnień

Uzależnienie jest chorobą. Chorobą, która wymaga leczenia. To wiedzą niemal wszyscy, choć nie wszyscy w pełni zdają sobie z tego sprawę. W przypadku infekcji wirusowej, po prostu zwalcza się wirusa i pacjent dochodzi do siebie. Z uzależnieniem jest inaczej i nie chodzi tylko o długość procesu leczenia. Bardzo często to sama osoba uzależniona boi się …wyleczenia.

(więcej…)

Leczenie uzależnień

Dlaczego tak trudno postawić diagnozę?

aaaader

Rozpoznanie uzależnienia jest bardzo trudnym zadaniem. Głównie dlatego, że osoby stawiające diagnozę weryfikują obecność objawów uzależnienia na podstawie tego, co mówi pacjent.  Bardzo często jest to obraz zniekształcony. Dlaczego?

(więcej…)

Facebook