ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

„10 lat,aż tyle pięknych lat ukradła mi anoreksja…”

 10 lat, aż tyle potencjalnie pięknych lat ukradła mi anoreksja. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego „potencjalnie pięknych lat”? Odpowiedź jest prosta – dla mnie mogły być to pięknie, w pełni przeżyte lata młodej dziewczyny, kobiety, gdyby nie ona – anoreksja. Ostatnia dekada to był koszmar. Inaczej nie mogę tego nazwać.

(więcej…)

Toksyczne związki : Co to takiego współuzależnienie?

Osoba współuzależniona tak bardzo się poświęca i składa w ofierze na ołtarzu opieki nad uzależnionym dzieckiem czy partnerem, że sama psychicznie się rozpada, przestaje kontrolować swoje emocje i zachowania.

(więcej…)

List pożegnalny do alkoholu!

          Fot.istock

 

Piszę ten list, bo chcę się z Tobą, alkoholu, pożegnać. Towarzyszyłeś mi już długo. Nadeszła pora pożegnania.

(więcej…)

Zaburzenie odżywiania –początki


Przyjęło się, że wspólne zasiadanie do stołu sprzyja budowaniu więzi rodzinnych. W teorii to niemal rytuał, podczas którego każdy ma swoje miejsce i możliwość podzielenia się wrażeniami. Szczególnie w naszej kulturze jedzenie towarzyszy przy każdej uroczystości – weselu, świętach, pogrzebie. I dobrze! To w końcu też relaks i przyjemność.  Warto jednak zawracać uwagę na to, jaką atmosferę stwarza się wokół jedzenia. Przyglądając się rodzinom anorektyczek, można dostrzec pewną prawidłowość – początek choroby dziecka ma swoje źródło nie tylko w zaburzonych relacjach z rodzicami, lecz również specyficznym komunikatom dotyczącym jedzenia.

(więcej…)

Psychoterapeuta, czy może być dobrym przyjacielem?

 

Przyjaźnić się czy nie przyjaźnić z psychoterapeuta – oto jest pytanie! Teoretycznie odpowiedź powinna brzmieć – ale o co chodzi? Przecież człowiek jak człowiek! To tak jakby się pytać, czy można przyjaźnić się z weterynarzem! Otóż nie – jako osoba, która ma to szczęście, że taka relacja się jej przydarzyła, mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć: „to szczególny rodzaj przyjaźni”. (więcej…)

Psychoterapeuta , psychiatra, psycholog – do kogo po zdrowie?

 

Współczesny rytm życia sprzyja różnego rodzaju problemom ze zdrowiem psychicznym.  Co więcej, ta tematyka przestaje być wstydliwa. Ludzie coraz częściej otwarcie mówią o korzystaniu z usług  specjalistów z dziedziny psychiatrii, psychologii, psychoterapii . Niestety nadal  w opinii publicznej panuje przekonanie, że psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta to „niemal to samo”. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości. (więcej…)

Nerwica – uzależnienie od lęku

 

Nudności, wymioty, ucisk w klatce piersiowej, drętwienie rąk, nóg. Wszystkie badania w normie.  Gdzie szukać przyczyny dolegliwości? W sobie, a konkretnie w swoich emocjach.  W XXI w. nerwica ponownie zbiera swoje żniwo.

(więcej…)

Przyczyny zaburzeń żywienia u dzieci

Wychowanie dziecka jest nie lada wzywaniem i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. To właśnie na rodzinie głównie spoczywa obowiązek przekazania dzieciom odpowiednich wzorców i postaw. Dziecko wychowywane w środowisku o zaburzonych relacjach nie tylko  potencjalnie może mieć problem z funkcjonowaniem w dorosłym życiu. Znajduje się również w grupie ryzyka zachorowania na anoreksję lub bulimię. (więcej…)

Lęk przed nieznanym – zaburzenie odżywiania

 

Dla niektórych rodziców leczenie zaburzeń odżywiania sprowadza się do normalnego spożywania posiłków. Po prostu dziecko zacznie jeść regularne posiłki i problem się skończy. Ciężko im zaakceptować, że nie samo jedzenie jest tutaj problemem a relacje w rodzinie. (więcej…)

Jak nie zauważyłam – rodzic a zaburzenie odżywiania dziecka

 

Zaburzenie odżywiania jest chorobą, która dotyka tak naprawdę całą rodzinę. To nie jest tylko problem jednej osoby. Zaburzenie to wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Jak sobie z tym radzić? Gdzie szukać pomocy? No i najważniejsze – kiedy choroba ma swój początek?

(więcej…)

Facebook