ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Nerwica – uzależnienie od lęku

Nerwica – uzależnienie od lęku

 

Nudności, wymioty, ucisk w klatce piersiowej, drętwienie rąk, nóg. Wszystkie badania w normie.  Gdzie szukać przyczyny dolegliwości? W sobie, a konkretnie w swoich emocjach.  W XXI w. nerwica ponownie zbiera swoje żniwo.

 

Nerwicą określa się grupę zaburzeń (lękowych lub nerwicowych), które dają objawy fizyczne przy ogólnie dobrym stanie organizmu, bez stwierdzenia poważnych schorzeń. Przykład? Pacjent skarży się na uporczywy ból głowy ale wszystkie badania wykazują, że fizycznie nic mu nie dolega. Następnie okazuje się, że dolegliwość ujawnia się w konkretnych sytuacjach. Na przykład kiedy towarzyszy pacjentowi stres, ma podjąć ważną decyzję albo… przywołując pewne wspomnienie. Nie zawsze pacjentowi łatwo jest zaakceptować taką diagnozę. Jeśli problem leży w jego głowie, żadne leczenie farmakologiczne nie pomoże. Nie ma cudownego środka, który sprawi, że dolegliwość zniknie w mgnieniu oka. Praca nad uporządkowaniem emocji wymaga czasu.

 

Objawy nerwicy

 

Wszelkie dolegliwości cielesne, który nie mają związku z fizyczna dolegliwością mogą być objawami nerwicy. Niemniej, nie tylko one! Wyróżnia się trzy podstawowe grupy objawów:

–  fizyczne, czyli nudności, wymioty, kołatanie serca, drżenie rąk, uderzenia gorąca, ból w klatce piersiowej i kręgosłupie.

– objawiające się w sferze zachowania i percepcji, brak koncentracji, natrętne myśli.

– psychiczne powiązane z emocjami, występowanie nieuzasadnionego lęku, apatia, stany depresyjne, rozchwianie emocjonalne.

Wszystkim tym objawowym towarzyszy nieustające napięcie wewnętrzne. Zmiany w zachowaniu i funkcjonowaniu społecznym, są dostrzegalne nie tylko przez samego pacjenta, lecz również jego najbliższe otoczenie. Nerwica często łączy się z zaburzeniami odżywiania, depresją oraz wszelkiego rodzaju uzależnieniom.

 

Przyczyny nerwicy

Przyczyn zaburzeń nerwicowych trzeba dopatrywać się w emocjach pacjenta, jego wewnętrznych nierozwiązanych konfliktach i lękach. Często biorą one swój początek w przeżyciach z dzieciństwa. Może się również  zdarzyć, że trudna sytuacja życiowa, na przykład utrata pracy, stanie się czynnikiem wyzwalającym wystąpienia zaburzenia.

 

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy, jak w przypadku każdego zaburzenia wymaga terapii. Wszelkie inne metody, które polegają na zamaskowaniu objawów są tylko chwilowe. Ważne, by skupić się na realnej przyczynie. Praca nad emocjami wymaga czasu. Niektórym osobom wystarcza miesiąc, dwa. Zdarza się jednak, że terapia może trwać nawet kilka lat. Kluczową kwestią podczas leczenia jest uświadomienie sobie przez pacjenta przyczyny występowania zaburzenia. Tylko dzięki temu będzie on w stanie realnie przerwać mechanizm utrudniający mu życie.

Obecnie, pacjent może trafić na terapię indywidualną lub grupową. Decyzja należy tak naprawdę do terapeuty.

 

 

 

Facebook