ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Psychoterapeuta , psychiatra, psycholog – do kogo po zdrowie?

Psychoterapeuta , psychiatra, psycholog – do kogo po zdrowie?

 

Współczesny rytm życia sprzyja różnego rodzaju problemom ze zdrowiem psychicznym.  Co więcej, ta tematyka przestaje być wstydliwa. Ludzie coraz częściej otwarcie mówią o korzystaniu z usług  specjalistów z dziedziny psychiatrii, psychologii, psychoterapii . Niestety nadal  w opinii publicznej panuje przekonanie, że psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta to „niemal to samo”. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podstawowe terminy

– Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Zawód ten uprawnia ją do pracy z ludźmi na przykład jako szkoleniowiec czy hr-owiec.  Tylko psycholog ma uprawnienia do wykonywania diagnostyki psychologicznej i przeprowadzania testów psychologicznych.

Co to tak naprawdę oznacza dla potencjalnego klienta?  Bardzo dużo – do psychologa klient udaje się wtedy, kiedy chce poprawić swoje relacje międzyludzkie, wzmocnić swoją pozycję w danej grupie, zrozumieć  niektóre mechanizmy zachodzące w kontaktach. Kiedy klient nie korzysta z usług psychologa?  Wtedy, gdy jego problemy mają swoje źródło w psychice, są związane z zaburzeniami osobowości,  utrudniają mu normalne funkcjonowanie i wymagają dłuższej terapii. To ważne – psycholog bez dodatkowych uprawnień nie powinien przeprowadzać terapii!

– Psychiatra to osoba, która skończyła studia medyczne. Jest lekarzem specjalistą z dziedziny zdrowia psychicznego i może przepisywać recepty.  Zdarza się, że psychiatra ukończył szkolenie terapeutyczne  i może prowadzić terapię. Najczęściej jednak jest specjalistą, który współpracuje ściśle z psychoterapeutą.

Co to oznacza dla potencjalnego pacjenta? Psychiatra skupia się na objawach zewnętrznych i dba o to, by organizm pacjent funkcjonował prawidłowo i nie wpływał negatywnie na jego samopoczucie.

– Psychoterapeuta to z kolei osoba po studiach magisterskich i odbytych szkoleniach psychoterapeutycznych.  Potencjalny pacjent może uzyskać od niego realną pomoc we wszelkich problemach, które biorą się z jego konfliktów wewnętrznych. Psychoterapeuta, w przeciwieństwie do psychiatry, skupia się na źródle problemów a nie jego objawach. Tyle w teorii, niestety w praktyce wygląda to gorzej. Z powodu braku uregulowań prawnych, dotyczących zawodu psychoterapeuty, praktycznie każda osoba, nawet bez ukończonych kursów, może otworzyć gabinet terapeutyczny. Działa to często na niekorzyść samych pacjentów, którzy szukając dla siebie pomocy, mogą jej nie uzyskać zgłaszając się do nieodpowiedniej osoby. Warto w związku z tym mieć świadomość, na co zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę.

Gabinet psychoterapeutyczny – co warto wiedzieć

Chcąc trafić w odpowiednie ręce terapeutyczne, warto przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia, dokładnie konkretny sprawdzić ośrodek/gabinet. Podstawową kwestią są same uprawnienia do uprawiania zawodu terapeuty, który powinien mieć skończone studia magisterskie, odpowiednie kilkuletnie całościowe szkolenia specjalistyczne (terapii systemowej rodzin, terapii uzależnień, terapii psychodynamicznej itp.) Odpowiedzialny terapeuta powinien sam przejść własną terapię. Dzięki temu unika sytuacji, w której jego własne nierozwiązane problemy, wpływają na terapie, które prowadzi. Kolejna sprawa to obecność superwizora, czyli osoby z którą psychoterapeuta omawia prowadzonych przez siebie pacjentów.

Ważne, by pacjent miał świadomość tego, że ma prawo wiedzieć do kogo się zgłasza i na co ma zwrócić uwagę. Terapia prowadzona w sposób nieprofesjonalny, może w najlepszym razie być stratą czasu…

Facebook