ul. Kacza 11a, 30-735 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535, 501-254-773

Złożony kompleks cz. III

Złożony kompleks cz. III

Czy pamiętacie naszą serię wpisów wyjaśniającą czym jest kompleks i jakie są jego rodzaje? Postanowiliśmy jeszcze bardziej rozszerzyć ten bardzo rozległy temat i przedstawić Wam jeszcze więcej przykładów kompleksów.

Dzisiejsza część naszego opisu tyczy się przede wszystkim kompleksów żeńskich, czyli takich, na które mogą cierpieć wyłącznie kobiety. Są to między innymi:

1. Kompleks Amazonki

Nazwa tego kompleksu wywodzi się od legendarnej społeczności kobiet z Kaukazu. To kobiece plemię z mężczyznami spotykało się tylko raz w roku w celu… przedłużenia gatunku. Amazonki były waleczne i za wyjątkiem wyżej wymienionej sytuacji, całkowicie odizolowane i niezależne od mężczyzn.

Możemy więc domyślić się, że problem ten dotyczy kobiet, które wychowywały się w charakterystycznej strukturze rodzinnej, w której to matka odgrywała nadmiernie dominującą rolę, a zdanie ojca było pomijane i lekceważone.

2.  Kompleks Ateny

Kompleks ten dotyczy kobiet, które za bardzo identyfikują się z męskimi cechami i psychiką, w wyniku czego są bardzo zmężniałe. Zachowanie to wynika najczęściej z sytuacji rodzinnej w której córka nie utożsamia się wystarczająco mocno z matką, a za bardzo z ojcem.

Atena to w mitologii greckiej bogini słusznej wojny, pokoju i mądrości, czyli cech, które są kulturowo przypisane… mężczyznom.

3. Kompleks Dafne

Ten kolejny typowo kobiecy problem, który swoje nazewnictwo wywodzi z mitologii. Dafn była bowiem nimfą, której największą miłością były… polowania, a nie związek z drugą osobą.

W związku z tym kompleks ten jest kompleksem kobiet, które odczuwają niechęć do mężczyzn i heteroseksualnych związków emocjonalnych.

4. Kompleks Diany

Diana była w mitologii greckiej patronką łowów, księżyca i gór. Kompleks jej imienia odnosi się do kobiet, które podświadomie pragną być mężczyzną. Nawet jeżeli nie zdają sobie z tego sprawy, to problem ten ukazuje się w ich zachowaniu i męskim stylu ubioru.

Facebook