ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Skupiając się na celu, czyli na czym polega leczenie uzależnień

Skupiając się na celu, czyli na czym polega leczenie uzależnień

Uzależnienie jest chorobą. Chorobą, która wymaga leczenia. To wiedzą niemal wszyscy, choć nie wszyscy w pełni zdają sobie z tego sprawę. W przypadku infekcji wirusowej, po prostu zwalcza się wirusa i pacjent dochodzi do siebie. Z uzależnieniem jest inaczej i nie chodzi tylko o długość procesu leczenia. Bardzo często to sama osoba uzależniona boi się …wyleczenia.

Jaki jest cel leczenia uzależnienia?

Nie można pacjenta wyleczyć z nałogu. Nie można pacjenta wyleczyć z alkoholizmu. Brzmi dziwnie, prawda? Po prostu celem terapii jest nauczenie pacjenta życia bez używek. Tyle i aż tyle!  Problemem bowiem nie jest to, że np. pacjent jest alkoholikiem tylko to, że na samą myśl, co zrobi jak będzie trzeźwy przez resztę życia, odczuwa paniczny lęk. On nie jest w stanie sobie tego wyobrazić. To tak jakby odebrać mu sens istnienia.

Co stoi na przeszkodzie w leczeniu?

Jak już zostało wspomniane, celem leczenia jest nauczenie pacjenta życia w abstynencji. Główną trudnością w samym procesie jest… brak akceptacji tego celu przez samego pacjenta. Można zatem bez problemu zrozumieć, czemu lepsze rezultaty osiągają osoby, które dobrowolnie zgłosiły się na leczenie a nie zostały do niego przymuszone.

Zmiana zawsze zaczyna się w środku, zawsze!

Zmień swój sposób myślenia a zmienisz całe życie. 

Facebook