ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Postawić życie na jedną kartę – hazard jako uzależnienie

„Hazard to jest wtedy, jak się nie wie, co się robi. Ja doskonale wiem co robię!” – mówi Romek do żony, kiedy znowu idzie do baru pograć trochę na automatach. I czasem wraca z dumnym „a nie mówiłem?!” przynosząc do domu mnóstwo wysypanych przez automat drobnych. Czasem jednak wraca zły i pijany.

play-593207_1280

Romka wszyscy znają, bo to całkiem mądry chłop jest. W przeciwieństwie do innych kolegów z baru faktycznie czasem wygrywa na automatach duże pieniądze, kiedyś mu wyleciało 2000 złotych! Ale jak zaczyna grę i mu nie idzie, to potrafi pożyczyć od barmana stówkę. Spłaca ją, nie mówiąc żonie. Kiedyś pożyczał najwyżej 10 złotych, ale ostatnio coś… jakoś tak więcej, na trochę dłuższe terminy. Kiedyś też rzadziej przychodził na automaty. Dzisiaj tam jest co drugi dzień.

Chyba, każdy z nas miał kiedykolwiek do czynienia z hazardem. Czy to grając w karty (nawet na zapałki), zakładając się z przyjacielem lub kupując los na loterię. Problem pojawia się jednak w chwili, kiedy hazard i związany z nim „dreszczyk emocji” staje się uzależnieniem.

Jak każdy nałóg, uzależnienie od hazardu może nieść ze sobą bardzo dużo poważnych konsekwencji. W skrajnych przypadkach przeradza się ono w ogromne długi, utratę bezpieczeństwa, majątku, a nawet… bliskich.

Wielu nałogowych hazardzistów próbuje jednak tłumaczyć swój problem wygranymi. Uważają, że jeżeli czasem wyniosą z gry jakieś zyski, to jest to rodzaj inwestycji, a nie początków uzależnienia. Taka forma nałogu jest najtrudniejsza do leczenia. Wygrane napędzają bowiem ich chęć gry, a przegrane: chęć odegrania. W pewnym momencie pojawia się jednak sytuacja, kiedy strata jest za duża lub siła woli przestaje działać, a stawki… znacznie przekraczają ustalone sobie limity.

Jak sprawdzić, czy jesteś uzależniony od hazardu? Wykonaj krótki test, który znajduje się na naszej stronie. Jeżeli zauważysz, że w dużym stopniu spełniasz określone w nim warunki, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Tak jak każdy nałóg, uzależnienie od hazardu da się wyleczyć!

Facebook