ul. Kacza 11a, 30-735 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535, 501-254-773

Złożony kompleks cz. II

12294315774_a71c93425c_zW poniższym tekście kontynuujemy temat kompleksów – zaburzeń polegających na wypieraniu naszych emocji do podświadomości. Poprzednio opisaliśmy kompleks Edypa, Kaina, Piotrusia Pana i Lajosa. Dziś powiemy o innych odsłonach tego typu problemów.

 1. Kompleks Napoleona

Jest to psychiczne poczucie niższości spowodowane niskim wzrostem, a szerzej wynikające z jakiejkolwiek fizycznej ułomności. Dotyka on głównie mężczyzn, przejawia się często w agresywnych zachowaniach. Wśród kobiet kompleks ten zaczął być szczególnie popularny szczególnie teraz, gdy kanonem piękna jest wysoka kobieta z długimi nogami.

Nazwa tego zaburzenia wywodzi się od Napoleona Bonapartego, który przez swoich oponentów był obraźliwie nazywany „małym Cesarzem”.

 3. Kompleks Ofelii

Pojawia się on u kobiet, które przeżyły zawód miłosny. Mają one z tego powodu myśli i tendencje samobójcze. Ofelia, po której kompleks ten dostał swoje imię jest bohaterką tragedii „Hamlet” Wiliama Szekspira, która utopiła się po odrzuceniu przez ukochanego.

3. Kompleks Don Juana

Cierpią na niego mężczyzni, którzy są przekonani o swojej seksualnej atrakcyjności. Potwierdzają poczucie własnej wartości i wypełniają braki emocjonalne poprzez uwodzenie jak największej liczby kobiet. Nie liczy się dla nich jakość relacji – są nastawieni tylko na seks. Sam Don Juan nigdy nie istniał i został wymyślony przez pisarzy, ale legenda o hipszańskim bohaterze wciąż żyje własnym życiem.

 4. Kompleks Tersytesa

Tersytes był według greckich legend najbrzydszym mężczyzną walczącym w wojnie trojańskiej. U podstaw tego kompleksu leżą ugruntowane wyobrażenia na temat własnej brzydoty lub niedoskonałości ciała. Ludziom, którzy cierpią na to zaburzenie, nie podoba się ich własny wygląd. Fakt ten, sprawia im trudność w życiu codziennym, a przede wszystkim intymnym.

 5. Kompleks Johna Wayne’a

John Wayne był legendą Hollywoodu w latach 30 – 70 XX w. To amerykański aktor i reżyser, który zasłynął w westernach rolami odważnych i nieustraszonych kowbojów. Kompleks ten dotyka mężczyzn i chłopców, którzy kreują się na „twardzieli”, starają się być pełni energii i bohaterscy i w ten sposób ukrywają swoją wrażliwość i niepewność.

Facebook