ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Kiedy należy sięgnąć po pomoc psychiatry?

cardiac-217140_1280

Kiedy należy sięgnąć po pomoc psychiatry?

Tak jak wszystkie inne choroby, zaburzenia psychiczne muszą być poddane koniecznemu leczeniu. Aby się wyleczyć, trzeba iść do lekarza. Pytanie brzmi: kiedy?

W rzeczywistości, zaburzenia psychiczne leczy się tak samo, jak pozostałe choroby. Choć ludzka psychika jest mechanizmem niesamowicie złożonym i dopiero zgłębianym przez naszą naukę, to już teraz istnieją leki i terapie, które umożliwiają jej całkowite wyleczenie. Niestety, zabieg ten utrudnia fakt, że choroby umysłu są powszechnie uznawane za wstydliwe. Przez to niesłuszne podejście, wielu ludzi nie chce nawet dopuścić do siebie informacji, że cierpią na daną przypadłość.

Po trzecie i najważniejsze, niektóre z zaburzeń natury psychologicznej nie wymagają internwencji psychiatry – czasem wystarczy odpowiednio dobrana psychoterapia.

Kim jest psychiatra?

Psychiatrą zostaje lekarz medycyny, który po odbyciu studiów lekarskich ukończył tą właśnie specjalizacje. Celem jego pracy jest zapobieganie i leczenie zaburzeń i chorób psychicznych. Tym, co odróżnia go od psychologa i psychoterapeuty jest fakt, że jako jedyny w tej grupie, psychiatra może leczyć pacjenta za pomocą środków farmakologicznych i ma prawo do przypisywania takich leków chorej osobie.

Psychiatra zajmuje się więc najbardziej poważnymi problemami, których wyleczenie nie jest możliwe bez odpowiednich lekarstw psychotropowych: ciężkimi depresjami, psychozami, schizofremią, najpoważniejszymi chorobami psychicznymi.

Kiedy leczenie farmakologiczne, a kiedy terapia?

Kuracja farmakologiczna może być wsparta psychoterapią i takie połączenie najczęściej jest najbardziej skuteczne. Działanie dwutorowe jest szczególnie polecane w wypadku poważnych depresji.

Na koniec tradycyjnie przypominamy: jeżeli zawuażyłeś u siebie lub kogoś ze swoich bliskich niepokojące objawy – nie bagatelizuj ich i koniecznie zgłoś się do specjalisty! Im wcześniej, tym lepiej! Pamiętaj przy tym, że choroba umysłowa nie jest winą chorującego i jego cierpienie zasługuje na taką samą (o ile nie większą!) pomoc i wsparcie, jaką otrzymuje się w obliczu innych przypadłości!

Facebook