teczacpt.pl/blog
Home
 

Interwencja rodzinna

Uzależnienie bliskiej osoby jest ciężkim doświadczeniem. Gdy w dodatku odmawia ona leczenia, na namowy reaguje agresją, złością i oporem, pojawia się uczucie osamotnienia i zupełnej bezradności.

Sposobem na przekonanie uzależnionego do terapii jest interwencja rodzinna. Co to takiego?

Jest to akcja, w której uczestniczą osoby najbliższe uzależnionemu (członkowie rodziny, przyjaciele), a jej ukoronowaniem jest wspólna rozmowa z nim, nakłaniająca do podjęcia leczenia. Terapeuci „Tęczy” udzielają bliskim wsparcia i są obecni na każdym etapie interwencji. Przygotowują przyjaciół i członków rodziny do sprawnej i skutecznej realizacji przedsięwzięcia, udzielają wszystkich potrzebnych wskazówek.

 

Interwencja_Tęcza

 

Należy podkreślić, że interwencja nie jest ani rodzinną awanturą, ani okazją do dyskusji na temat przyczyn uzależnienia czy jego rozmiarów. Nie ma służyć publicznemu upokarzaniu osoby uzależnionej, jej osądzaniu („jesteś złym człowiekiem!”) czy wygłaszaniu serii oskarżeń i pretensji.

Interwencja jest atakiem na obronę, nie na osobę. Ma być działaniem z zewnątrz, dla dobra uzależnionego, który nie chce pomocy. Ma mu pomóc w problemie wbrew temu, co dana osoba myśli i czego w tym momencie pragnie.

Skuteczność interwencji rodzinnej wynosi w „Tęczy” 80%.

30 stycznia 2014 This post was written by Categories: Bez kategoriiOczami psychoterapeutów No comments yet


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>