ul. Kacza 11a, 30-735 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535, 501-254-773

E-terapia

6789173680_14e620b7f9_z

E-terapia to terapia przez Internet. Polega na rozmowie z terapeutą np. przez komunikator tekstowy, e-mail lub Skype’a. Czy to kolejny niepokojący objaw wirtualizacji naszego świata, dowód na zanikanie relacji międzyludzkich? Niekoniecznie.

Wielką zaletą e-terapii jest wygoda i elastyczność – może z niej korzystać np. pacjent z miejscowości, w której nie ma ośrodka pomocy psychologicznej, lub mający trudności z poruszaniem się. Oszczędzony na dojeździe czas można poświęcić na samą rozmowę. Co nawet ważniejsze, dla wielu osób wahających się co do podjęcia terapii taki krok – rozpoczęcie dialogu przez Internet – może być łatwiejszy niż udanie się do gabinetu. Dystans i dyskrecja mogą stworzyć pacjentowi poczucie bezpieczeństwa.

E-terapia najczęściej przebiega pisemnie, co ma wady i zalety. Dla jednych będzie to dobre rozwiązanie – są osoby, które chwalą sobie możliwość przemyślenia wypowiedzi. Również terapeuci twierdzą, iż pisemnie pacjenci wyrażają się w bardziej uporządkowany sposób, a informacja zwrotna jest przez nich lepiej przyswajana (mają możliwość powtórnego przeczytania słów terapeuty). Jednak dla innych formułowanie własnych emocji na piśmie może być trudne, a brak takich narzędzi jak ton głosu, gestykulacja, miny – dotkliwy.

Decydując się na e-terapię, należy uważnie sprawdzić, czy prowadzi ją osoba kompetentna (w Internecie weryfikacja może być trudniejsza niż w realu) i zadbać o prywatność i poufność informacji. Należy też pamiętać, że ta forma terapii nie jest wskazana przy niektórych problemach – czasem lepiej sprawdza się terapia grupowa, czasem niezbędne jest spotkanie ze specjalistą twarzą w twarz (np. u pacjentów z myślami samobójczymi).

Facebook