ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Przyjaciel tylko „na złe” – osobowość toksyczna cz. II

W zeszłym tygodniu wymieniliśmy pierwsze 4 z 8. typów toksycznych osobowości. Dzisiaj nadszedł czas na kolejną, drugą część tego opisu.

8691742996_5053244d52_z

1. Osobowość narcystyczna, czyli „JA i tak robię to lepiej, bardziej i „ważniej” od Ciebie”

Narcyz to typowy przykład egocentryka, czyli osoby, która uważa, że jest najważniejsza na świecie (lub przynajmniej w swoim otoczeniu). Jego pewność siebie jest często tak onieśmielająca, że nie można mu odmówić, nawet jeżeli wprost żąda od Ciebie czegoś, na co w tym momencie nie masz ochoty. Co ciekawe, istnieją osoby narcystyczne o niskimi poziomie samoakceptacji. Wtedy ich działania charakteryzują się odnoszeniem wszystkich relacji, zachowań, postanowień bliskich do siebie lub swojego wpływu na te osoby.

2. Osobowość nieszczera, czyli „powiem mu, że to nie jego wina, a w rzeczywistości i tak myślę, że jest głupcem”

Ludzie nieszczerzy nie wyjawiają swoich prawdziwych myśli, są dwulicowi i emocjonalnie oschli. Choć w rozmowie mogą zgadzać się z Tobą, to w rzeczywistości myślą o Tobie coś zupełnie innego. Nie potrafią wyrazić prawdy, jeżeli miałaby ona przynieść im jakikolwiek kłopot, np. kłótnię.

3. Osobowość osądzająca, czyli „wszystko co jest inne jest złe i nie ma sensu”

Osoby o tym typie osobowości nie potrafią otwierać się na nowe doznania i możliwości. Są bardzo radykalne i zamknięte w swoich poglądach oraz podejściu do życia. Przez ten wąski pryzmat oceniają życie innych. Jeżeli istnieje więc cokolwiek, co nie jest zgodne z ich sposobem myślenia, to „osądzający” będą uważali to coś za gorsze i nie dadzą się do tego przekonać. Takie podejście może wpędzać nas w załamania nerwowe i wątpliwość co do słuszności naszych wyborów.

4. Osobowość wymagająca, czyli „zrobiłeś to dobrze, ale mogłeś lepiej”

Wymagania są czymś ważnym i mobilizującym do pracy. Jeżeli jednak nie są one związane z jakąkolwiek wdzięcznością za pomoc, pochwałą za sukces, to może za nimi stać ta osobowość toksyczna. Typ wymagający stawia wobec nas ciągłe żądania – czasem niemożliwe do spełnienia. Efektem tego może być nasza niska samoocena, która wyniknie z niemożności zaspokojenia pragnień takiej osoby.

Facebook