ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Lęk przed oceną cz. I

worried-girl-413690_1920

Nieśmiałość. Skarży się na nią ponad 70% ludzi, niezależnie od wieku. W rzeczywistości, problem ten przynajmniej raz w życiu dotknął pewnie każdego z nas. O ile jej delikatne przejawy nie są niczym niepokojącym, o tyle nadmierna nieśmiałość może znacznie wpłynąć na nasze życie. Bardzo je utrudniając.

Czym jest nieśmiałość?

Nieśmiałość jest stanem dyskomfortu psychicznego, który odczuwamy w chwili, kiedy czujemy się oceniani. Czasem, już sam lęk przed oceną, może wywołać to nieprzyjemne uczucie. Jeżeli nieśmiałość jest odczuwana rzadko i nieintensywnie, to można ją określić jako naturalną reakcję biologiczną. Zdarza się jednak, że uczucie to przeradza się w poważną dysfunkcję, która utrudnia lub uniemożliwia normalne życie. Ludzie chorobliwie nieśmiali za wszelką cenę unikają sytuacji, które mogą ich wpędzić w jej odczuwanie. Tak rodzi się z kolei strach i fobie o charakterze społecznym: strach przed wystąpieniami publicznymi, intymnością, a nawet ludźmi.

Czy jestem na nią skazany?

Na szczęście zbyt duża nieśmiałość nie musi prześladować nas przez całe życie. Istnieją sposoby, które pozwolą na zmniejszenie poziomu lub całkowite pozbycie się tego nieprzyjemnego uczucia. W wypadkach najbardziej skrajnych, zalecana jest wizyta u psychologa i odpowiednio dobrana terapia. Osoby cierpiące na lżejsze odmiany nieśmiałości, mogą spróbować ćwiczeń budujących pewność siebie. Drugim sposobem na zwalczanie tego rodzaju strachu jest bezpośrednie przeciwstawienie się temu, co go wywołuje: jak choćby prezentacji wygłaszanej przed grupą ludzi.

Nasze Centrum postanowiło wyjść z pomocą do osób, które często cierpią przez opisywane poczucie nieśmiałości, niepewności, niskiej samooceny i braku asertywności. Przygotowany przez nas cykl warsztatów rozwoju osobistego „Trening czyni śmiałość” ma za zadanie pomóc w walce z opisywanymi problemami. Prowadzone przez dwóch specjalistów (hipnoterapeutę- aktora Adama Mistelę oraz psychoterapeutkę Renata Borysiak) zajęcia, przyjmą formę aktywnych gier i ćwiczeń wzmacniających radzenie sobie z tymi nieprzyjemnymi uczuciami. Pozwolą otworzyć się Tobie przed samym sobą i przed zawstydzającymi elementami świata.

Dwa pierwsze cykle wydarzenia, planowane są na listopad 2014.

Szczegóły znajdziecie na:

www.teczacpt.pl/aktualnosci/

oraz

bit.ly/smialosc-3spotkania

bit.ly/smialosc-spotkanie

Facebook