ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Kiedy dziecko czegoś się boi… – Bajki terapeutyczne

Ola – córka Romka wczoraj skończyła 6 lat. Teraz jest na tym dziwnym etapie, podczas którego dzieci odczuwają strach przed ciemnością i trudno jej się zasypia. Jest już duża, a i tak boi się potwora w szafie… Romek postanowił więc spróbować opowiadać jej bajki terapeutyczne.

narrative-794978_1280

Ola nawet jak była mała, nie miała większych problemów z zasypianiem. Zaczęły się one na miesiąc przed planowanym pójściem do pierwszej klasy. Dziewczynka ma dopiero 6 lat, ale jest bardzo zdolna, wszyscy mówią, że już się nadaje… Tylko mała, zaczęła być niespokojna i nie może sama zasnąć.

Krzysztof – znajomy psycholog – powiedział Romkowi, że lęk ten może być związany z ogromną zmianą w życiu małej Oli, jakim jest rozpoczęcie nauki w szkole. Krzysztof podpowiedział też, że warto spróbować „domowych sposobów” na terapię. Jednym z nich są specjalne bajki terapeutyczne. Romek postanowił więc wypróbować tej metody, kto wie – może wystarczy?

Bajki terapeutyczne są przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. To opowieści, które są ułożone w taki sposób, aby najmłodsi mogli identyfikować się z ich bohaterem. Bohater ten przeżywa określone problemy i pewne kłopoty oraz związany z nimi lęk, który zostaje jednak pokonany. Dobieranie bajek z sytuacjami podobnymi do problemów naszego dziecka pozwala malcowi na szybkie utożsamienie się z bohaterem, przeżycie jego historii, a co za tym idzie: zrozumienie, że strach i stres są naturalne i dają się pokonać. To bardzo łatwy sposób na wytłumaczenie naszemu dziecku, jak radzić sobie z problemami niesionymi przez życie.

Facebook