ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Gdy rozrywka przemienia się w nałóg

gryChoć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, niewinna zabawa może stać się uzależnieniem. Nałogowe granie na komputerze czy konsoli to problem, który dotyczy nie tylko dzieci.

 

Uzależnienie od gier wideo staje się coraz bardziej powszechne. Według różnych badań odsetek nałogowych graczy waha się od 10 do nawet 20 procent młodych ludzi. Uzależnieni spędzają przy komputerze lub konsoli przynajmniej 20 godzin tygodniowo. Jednak nie zmarnowany czas jest w przypadku tego uzależnienia najgroźniejszy, osoby dotknięte problemem wykazują objawy charakterystyczne dla patologicznych hazardzistów.

Degradacji ulega zdrowie, kondycja psychiczna, relacje rodzinne. Spada aktywność społeczna. Osoba uzależniona od gier izoluje się od znajomych, zaniedbuje higienę, lekceważy swoje obowiązki. Staje się nerwowa i agresywna.

Nałogowe granie może nawet skończyć się tragicznie. Media regularnie obiegają informacje o śmiertelnych skutkach rozrywkowych maratonów. Ofiarami najczęściej nie padają jednak dzieci, lecz osoby dorosłe. Na przykład 30-letni Xu Yan, nauczyciel z Chin albo 32-letni Russel Shirley.

Jeśli więc młoda osoba reaguje agresją na próby ograniczenia dostępu do gier, izoluje się od rodziny, znajomych i rezygnuje z innych aktywności, to może być sygnał, że pojawił się problem. W przypadku podejrzenia uzależnienia od gier video należy skontaktować się ze specjalistą, lekceważenie tego problemu może prowadzić do tragicznych skutków.

Facebook