ul. Tuwima 1 31-581 Kraków biuro@teczacpt.pl Zadzwoń do nas pod numer: 662-225-535

Na czym polega wiara w siebie?

6814093867_305f970bf2_b

W dzisiejszych czasach nasz życiowy sukces nie zależy tylko od wiedzy i umiejętności. Często jest on powiązany nie tyle z naszymi umiejętnościami, co.. z wiarą w nie. Pewność swojego zdania i swojej osoby to cechy, które pozwolą dużo łatwiej osiągnąć nam jakikolwiek sukces: zarówno na drodze zawodowej, jak i osobistej.

Czym jest wiara w siebie?

Wbrew wszelkim pozorom, wiara w siebie nie równa się podejściu narcystycznemu (nie uważamy się za „centrum wszechświata”) oraz nie sprawia ,że widzimy tylko swoje zalety. Wręcz przeciwnie. Wiara w siebie to umiejętność racjonalnej oceny swoich dobrych cech, ale także: wad.

Jak budować wiarę w siebie?

1.       Wewnętrzny sceptycyzm

Kwestionowanie każdej swojej cechy – nawet tych najbardziej oczywistych – pozwoli Ci sceptycznie podejść do swoich wyolbrzymionych wad. Kiedy nauczysz się podważać i pytać o każdą ze swoich umiejętności, w końcu zapytasz: „Czy naprawdę jestem brzydki? „Czy naprawdę jestem taki głupi, jak mi się wydaje?”. Zadając to pytanie, uświadomisz sobie, że rzeczywista odpowiedź często jest przecząca: wcale nie jesteś brzydki i wcale nie jesteś głupi!

2.       Skok na głęboką wodę

Jeżeli boimy się podjąć jakiegoś wyzwania lub zadania, słusznym rozwiązaniem może okazać się skok na głęboką wodę. Kiedy zaczniesz realizować coś, co wydawało się do tej pory nieosiągalne, z pewnością będziesz z siebie zadowolony, a niemożliwe stanie się możliwym. A co, jeżeli i tak się nie uda? Możesz być z siebie dumny: próbowałeś i przełamałeś własny strach!

3.       Lista „zalet”

Musimy zdawać sobie sprawę z naszych wad, ale niestety najczęstszym ludzkim problemem jest brak w wiary w swoje zalety. Codziennie postaraj sobie odpowiedzieć na pytanie: „Co lubię w sobie?”, „Co jest we mnie dobre?”. Jeżeli nie potrafisz znaleźć takiej cechy, zapytaj swoich bliskich.

4.       Robić, nie gadać!

Zamiast nadmiernego planowania i marzenia, przejdź do działania. Osiągnięcie sukcesu i nawet najdrobniejszego celu zawsze pozytywnie wpływa na naszą samoocenę. Jeżeli to pozytywne uczucie jest tylko chwilowe i pozytywna samoocena wkrótce mija – działaj dalej w celu nieprzerwania tego dobrego efektu.

Jeżeli te drobne zabiegi, które sam możesz wprowadzić w codziennym życiu , nadal nie pomogą Ci uwierzyć w siebie, jeżeli Twoje kompleksy są już zbyt duże i niezależne od Twojej woli, to koniecznie zgłoś się do specjalisty. Taka postawa może być związana z problemami natury psychologicznej i może doprowadzić (o ile już nimi nie jest) do poważnych zaburzeń: załamania, depresji. Aby uniknąć tego problemu porozmawiaj z psychoterapeutą, udaj się na warsztaty związane z podniesieniem poczucia własnej wartości. Taka decyzja spełni wszystkie powyższe punkty i pozwoli Ci walczyć o samego siebie.

Facebook